Čo je vlastne hypnóza?

Hypnóza samotná má zvláštnu povesť. Povedal by som, že ju môžeme rozdeliť do dvoch skupín. Hypnóza pre zábavu a medicínska hypnóza. Hypnóza určená pre zábavu je hypnóza, ktorú môžete vidieť v televízii alebo na rôznych vystúpeniach, kde hypnotizér zhypnotizuje celé publikum aby robilo to čo chce. Nakoľko sú tieto vystúpenia pravdivé je ťažko povedať. Druhý spôsob je hypnóza, ktorá sa používa pri liečení zdravotných a psychických problémov. Práve o tomto druhu hypnózy si povieme viac v tomto článku.

Definicia hypnozyDefinícia hypnózy

Je to stav vedomia alebo určitého tranzu charakterizovaný veľkou mierou ovplyvniteľnosti, relaxácie a zvýšenej predstavivosti. Človek v hypnóze sa nachádza niekde medzi spánkom a plným vedomím. Hypnóza sa dá prirovnať k stavu, ktorý každý človek zažíva aj niekoľko krát denne. Je to ten stav, keď sme ako keby chvíľu mimo. Napríklad keď šoférujeme, čítame knihu alebo pozeráme film. Takýto stav sa nazýva sa aj denné snívanie. Pri takomto dennom zasnívaní sa náš imaginárny svet zdá o niečo reálnejší, práve preto že sa sústreďujeme plne na určité emócie. V jednoduchosti povedané sa hypnotizér snaží cielene dosiahnuť podobný, no oveľa hlbší stav vedomia na dlhšiu dobu.

Hypnóza a jej vplyv na naše teloVplyv hypnozy

To že pomocou hypnózy vieme úspešne liečiť psychické problémy je jasné. No môže hypnóza ovplyvniť naše telo? Áno, môže. Ľudské telo totiž fyzicky reaguje na naše myšlienky. Uvediem malý príklad. Keď sa niečoho bojíme, teda máme v hlave strach, naše telo na to reaguje tým, že sa zvýši srdečná frekvencia, zrýchľuje sa dýchanie, máme tzv. „motýle v bruchu“, potíme sa, stuhnú nám svaly a podobne. A naopak, ak vnímame nejakú veľmi pozitívnu emóciu zníži sa srdečná frekvencia, dýchame pomalšie a hlbšie, cítime uvoľnenie svalov a relax. Tieto fyzické prejavy našich myšlienok sú autonómne odozvy nervového systému, ktoré môžu byť využité pri zlepšovaní fyzického stavu pacienta.

Ako prebieha terapia pomocou hypnózy alebo čo čakať?

ako prebieha hypnozaPred samotnou hypnózou je konzultácia, počas ktorej sa terapeut snaží preniknúť k podstate vášho problému. Potom vás terapeut bude viesť k uvoľneniu a relaxácii. Následne bude pomocou určitých postupov tento stav prehlbovať. Ak sa dostanete do bodu, kedy je možné zadávať sugescie, tak vám ich terapeut zadá. Tieto sugescie potom pracujú vo vašom podvedomí. Terapia pomocou hypnózy však nie je rýchlo terapia. Je to beh na dlhú trať. Všetko závisí od dvoch hlavných faktorov. Od toho ako veľmi je pacient náchylný na to byť zhypnotizovaný (do akej hĺbky) a od závažnosti problému.

Je potrebné si uvedomiť, že klasické sedenie počas hypnózy neprebieha ako vo filmoch. To znamená, že by ste tomu mali prispôsobiť aj svoje očakávania. Po hypnóze sú niektorí ľudia sklamaní, pretože čakali, že sa nebudú môcť hýbať alebo si nebudú nič pamätať, poprípade že budú mať nejaké živé predstavy a podobne. Bežnému človeku totiž hypnóza pripadá ako keby sa nič nedialo a iba si príjemne zrelaxoval. No opak je pravdou a to dokazujú hlavne výsledky.

Ak máte záujem o hypnózu prečítajte si viac:

Alebo si dohodnite bezplatnú konzultáciu.

Odoslať Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading Facebook Comments ...