Dôležité fakty o hirudoterapii

Sú rôzne druhy pijavíc. Vo svete je niečo okolo 650 druhov pijavíc, no drvivá väčšina sú pijavice, ktoré nie sú schopné liečiť. Túto schopnosť majú iba 3 druhy, z toho v Európe sa vyskytuje jeden z týchto druhov. Nazývajú sa Hirudo Medicalis. Z tohto názvu je odvodená Hirudoterapia, teda liečenie pijavicami. Ďalšie informácie a video o tejto terapii sa dozviete na stránke: Hurudoterapia – liečenie pijavicami. No v tomto článku vám odpoviem na najčastejšie otázky súvisiace s liečbou pijavicami.

liečba pijavicami1. Liečba pijavicami je stará metóda, prečo nie je u nás rozšírená?

Je to veľká záhada, pretože v krajinách ako Veľká Británia, Francúzsko alebo Rusko sa liečba pijavicami vyvíjala, no v strednej Európe nie. Je zvláštne, že v západnej medicíne je liečba pijavicami bežná súčasť  liečby, no u nás nie.

2. Je možné pijavice lekárske nájsť vo voľnej prírode?

Pijavicu lekársku môžeme nájsť samozrejme v prírode, no je zákonom chránená takmer všade vo svete. To znamená, že ju nemôžeme len tak zobrať a použiť ani na liečenie. Druhy Medicalis sa chovajú na špeciálnych farmách.

3. Môže ma pijavica nakaziť nejakou prenosnou chorobou?

Áno môže. Pokiaľ sa s pijavicou zachádza neodborne, môže prenášať rôzne choroby ako herpes, žltačku alebo iné infekčné ochorenia.

pijavica4. Môže sa jedna pijavica použiť na rôznych ľuďoch?

Nie, nie a nie. Toto je veľmi dôležité. Niektorí „liečitelia“ si myslia, že keď po použití dajú pijavice do slaného roztoku, môžu ich bezpečne ďalej používať. Pijavica po ponorení do slaného roztoku vyvracia všetku krv, ktorú má v sebe. Avšak choroby sa môžu preniesť aj cez jej pokožku a zuby, nie len vďaka krvi. Navyše ak pijavicu ponoríte do slaného roztoku a ona sa vyvracia, ostane prázdna. Tým pádom nemá z čoho vytvárať bioaktívne látky potrebné na liečbu. Priloženie takejto pijavice nemá žiadny liečebný účinok. Je to ako keby ste si priložili klasickú pijavicu z potoka. V neposlednom rade, pijavici ublížite. Pijavice majú 5 párov očí a slaný roztok im ich vypáli.

5. Aký je názor doktorov na pijavice lekárske?

Nepoznám názor všetkých doktorov, ani osobný názor vášho lekára. No fakty hovoria za všetko. Keď boli pijavice znovu objavené, boli najskôr zaradené do klasickej medicíny, konkrétne do chirurgie a až potom túto liečbu prevzala alternatívna medicína a liečenie. To je jedna z mála liečebných metód, ktorej prijatie neprebiehalo typicky pre klasickú medicínu. A to najskôr dlhými rokmi odmietania a až následne postupným uznaním a určitým zaradením do klasickej liečby.

6. Môžem si kúpiť pijavice a liečiť sa sám?pijavice uskladnenie

To určite môžete, no takáto liečba má svoje pravidlá. Bez potrebného zaškolenia skúseným hirudoterapeutom by som vám domácu liečbu pijavicami neodporúčal. Uvediem niekoľko vecí, ktoré by ste mali vedieť:

  • Nikdy nepoužívajte inú ako vašu pijavicu aby nedošlo k prenášaniu infekčných chorôb
  • Nevkladajte pijavice do slaného nálevu. Treba počkať určitý čas, kým sa použitým pijaviciam vytvoria nové bioaktívne látky, čo trvá 4 až 6 mesiacov
  • O pijavice sa treba starať. Musia byť v sklenenej nádobe, ktorá je uzatváracia avšak s dierami pre prúdenie vzduchu. Voda musí byť odstáta a mala by sa meniť každý druhý deň
  • Sú miesta na tele, kde nemôžete prikladať pijavice a tak isto sa, v domácej liečbe, pijavice neprikladajú deťom. Na to sú špeciálne vyškolení hirudoterapeuti
  • Celý proces liečenia pijavicami má svoj postup, ktorý závisí už od konkrétneho zdravotného problému. Ak sa pijavice prikladajú neodborne, minimálne nebude mať liečba taký účinok aký by mala mať

 Ak vás zaujala liečba pijavicami lekárskymi, pozrite si viac o našich službách tu: Liečba Pijavicou Lekárskou – Hirudoterapia alebo si dohodnite konzultáciu.

Odoslať Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Loading Facebook Comments ...