História masáže

História masážnej terapie sa datuje až do staroveku. Toto umenie fyzickej manipulácie používané na liečebné účely sa vyskytovalo niekoľko tisícročí pred naším letopočtom. Na masážne techniky odkazujú staroveké texty z krajín ako India, Grécko, Egypt, Čína, Rím a Mezopotámia.

historia masaze 1Ako je masáž vlastne stará?

Niektorí odborníci sa domnievajú, že masáž sa realizuje, v tej či inej forme, už 5000 rokov. Najstaršie nájdené staroveké texty, v ktorých sa popisujú masážne postupy, sa datujú až do obdobia 3000 rokov pred Kristom.

V Číne sa texty, ktoré obsahujú zmienky o masážach odhadujú na obdobie cca 2700 rokov pred naším letopočtom.

Taktiež v starovekom Grécku a Rímskej ríši používali miestny lekári masáž ako jeden z hlavných spôsobov na zmiernenie bolesti. Dokonca aj samotný Július Cézar využíval masážnu terapiu. Masáž taktiež propagoval aj grécky lekár Hippokrates, ktorý tvrdil, že umenie masáže by mala byť jedna zo základných zručností lekára. Irónia osudu je, že od kedy vznikla medicína akú poznáme, každý lekár skladá Hippokratovu prísahu, ale masáž bola po dlhé storočia v očiach lekárov neprijateľná. a braná ako šarlatánstvo.

Návrat masážehistoria masaze 2

Je jednoznačne dokázané, že masáž používali už v staroveku. No bohužiaľ po prechode do stredoveku, ktorý je výstižne nazývaný obdobie temna, sa masáž úplne vytratila. K menšiemu oživeniu masáží prišlo v USA v 30-tych a 40-tych rokoch. Avšak v tej dobe ľudia doslova opovrhovali prírodnými a alternatívnymi terapiami a považovali ich za zastarané a neúčinné.

Nakoniec sa masáže presadili. Presnejšie v roku 1970, keď začali vo veľkom používať masáže známi športovci. V tomto období pomocou masáže pomáhali zdravotné sestry svojim pacientom. Ukázalo sa, že masáž pomáha so zmiernením bolestí, zlepšením spánku a dodáva potrebnú relaxáciu.

historia masaze 3Masáž v modernej dobe

V súčasnej dobe stále viac a viac ľudí obracia po tradičných a prírodných terapiách. Môžeme ich komplexne nazvať Alternatívna medicína. Masáž ako jedna z alternatívnych spôsobov liečenia, získala znovu na popularite, ktorú si právom zaslúži. Niekto môže povedať, že je masáž aj celá alternatívna medicína hlúposť alebo že je neúčinná. No myslím, že tento názor je už, vďaka rastúcej popularite alternatívnej medicíny, prekonaný.

Ak rozmýšľate nad masážou určite si pozrite časté otázky a odpovede alebo naše služby.

Odoslať Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading Facebook Comments ...