Tui Na – Čínska masáž

Čínska masáž, tiež nazývaná Tui Na je masáž, ktorá vznikla asi pred 2000 rokmi v Číne. Počas tejto masáže je spoločne aplikovaná ako masáž tak aj čínska medicína. A to všetko pre jeden účel, pomôcť telu znovu obnoviť prúdenie životnej energie Qi (Či). Tradičná čínska masáž totiž vychádza z čínskych lekárskych teórií, že ľudské telo tak ako planéta má meridiány (uzly alebo centrá), ktorými prúdi energia, teda Qi.

Ak dôjde k zablokovaniu nejakých meridiánov, vznikajú choroby. Práve preto je cieľ čínskej masáže odblokovať tieto priechody a tým vrátiť telu rovnováhu a vyváženie. Takže ak je vašim cieľom nejaká úžasná relaxácia, vyberte si iný druh masáže. Čínska masáž, na rozdiel od iných masáží, nie je určená na relax. Umenie Tui Na vzniklo aby liečilo všetky vnútorné aj vonkajšie choroby ľudského tela. Zakladá sa na holistickom prístupe, ktorý hľadá a lieči základnú príčinu ochorenia, namiesto liečenia príznakov.

Metódy a techniky

Počas čínskej masáže využíva terapeut pri liečení najmä svoje ruky. No nebuďte prekvapený ak sa pri tejto masáži stretnete aj s inými formami čínskej medicíny ako napríklad akupunktúra, Tai Chi, čínske bylinkárstvo a iné.

V tradičnej čínskej medicíne sa napríklad verí, že ľudské telo má 8 brán, ktoré sú umiestnené v miestach kde sú kĺby. Terapeut rukami masíruje, trie alebo hnetie tieto miesta tak aby obmäkčil šľachy a svalstvo. Následne môže energia znova prechádzať cez tieto hlavné centrá. Veľmi často sa na dosiahnutie lepšieho výsledku používajú rôzne bylinky, maste a zábaly. Taktiež môžu byť použité aj rôzne variácie a techniky ako napríklad prvky z akupresúry (teda práca s tlakovými bodmi) alebo napravenie kostí, ktoré je priam zázračné pri liečení pohybového aparátu.

Účinky čínskej masáže

Čínska masáž vám môže pomôcť s mnohými problémami. Nižšie uvádzam niekoľko príkladov:

  • Pomáha telu aby sa rýchlejšie vyliečilo zo zranení
  • Zlepšuje pohybový aparát, teda flexibilitu a aj celkové držanie tela
  • Napomáha pri liečení emocionálnych problémov a stresu
  • Lieči problémy spojené s vnútornými orgánmi
  • Krvný obeh a regulácia nervového systému sa výrazne zlepší už po niekoľkých masážach
  • Je vynikajúca na posilnenie imunitného systému, najmä pred obdobím kedy býva človek často chorí (napríklad chrípkové obdobie)
  • Efektívne pomáha liečiť chronickú bolesť

Čínska masáž je veľmi stará súčasť čínskej medicíny a v spojení s inými technikami vzniká vynikajúca alternatíva pre liečenie chorôb a problémov dnešného moderného človeka.

Odoslať Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Loading Facebook Comments ...