Vplyv masáže na zdravie človeka

Aj keď si každý z nás dopraje z času na čas masáž, nie je to iba príjemne strávená chvíľa. Zdravotné výhody masáže, alebo inak povedané masážnej terapie, sú rozsiahlejšie ako ste si možno mysleli. Masáž je riešenie ak hľadáte potrebnú relaxáciu, potrebujete znížiť svalové napätie alebo sa chcete zbaviť chronických bolestí. Jednoducho povedané, uvoľníte sa fyzicky aj psychicky.

Tu je aspoň čiastočný zoznam vecí, s ktorými vám vie masáž pomôcť. Sú to napríklad: depresia, úzkosť, problémy s kĺbmi, syndróm karpálnych tunelov, edémy, bolesti hlavy a migrény, nespavosť, pooperačná rehabilitácia, svalové kŕče, zranenia pri športe, stres, astma, chronický únavový syndróm, estetické formovanie postavy, tráviace ťažkosti, parkinsonova choroba, skolióza.

Masáž je vhodná pre ľudí všetkých vekových kategórií a slúži tiež veľmi dobre ako prevencia pred chorobami a rôznymi infekciami.

Depresia a úzkosť

Samotná masáž má nielen relaxačný účinok, ale počas masáže sa v tele pacienta znižuje hormón kortizol. To má za následok zníženie pocitu úzkosti a depresie. Taktiež sa znižuje krvný tlak.

Bolesť

Štúdie zaoberajúce sa zdravotnými dôsledkami masáží na ľudské telo hovoria, že približne 80% pacientov pocítilo výraznú úľavu od bolesti po absolvovaní už prvej masáže. Z toho vyplýva, že terapia masážami je efektívnejšia ako napríklad jóga, rôzne meditačné cvičenia alebo niektoré lieky proti bolesti.

lepsi spanokLepší spánok

Ak sa vám už stalo, že ste pri masáži zaspali, nepriamo ste pocítili ďalšiu jedinečnú výhodu dobrej masáže. Počas masáže sa totiž uvoľníte telom aj mysľou. Vaše mozgové vlny sa znížia blízko k mozgovým vlnám alfa. Ak ste zaspali, pravdepodobne ste dosiahli hladinu Alfa. Táto hladina je nevyhnutná pre dobrý a zdravý spánok.

Imunita organizmu

O tom aký účinok má masáž voči imunitnému systému ľudského tela bolo urobených množstvo vedeckých výskumov, štúdií a experimentov. Asi najzásadnejší je výskum, ktorý dokázal, že masáž môže zlepšiť fungovanie bielych krviniek. Tie sú známe ako ochrana imunity, teda bojujú proti infekciám.

 PMS (Predmenštruačný Syndróm)

Hlavne ženy by mohlo zaujímať, že masáž pomáha aj pri tomto nepríjemnom syndróme. Vďaka pravidelným masážam je možné uľaviť od nepríjemných príznakov PMS ako sú kŕče, nadúvanie alebo zmeny nálad. Avšak, pri tomto syndróme to môže trvať dlhší čas, pokiaľ sa prejavia účinky.

Mozgová činnosťmozgova aktivita

Vyzerá to tak, že masáže pozitívne vplývajú tiež na inteligenciu resp. na mozgovú činnosť. Jedna zaujímavá štúdia ukázala, že ľudia, ktorí absolvovali už 15 minútovú masáž boli, bezprostredne po nej, schopný riešiť zložitejšie matematické úlohy v kratšom čase ako testovacia skupina, ktorá neabsolvovala masáž. Určite sa z vás nestane druhy Einstein, no účinok masáže v spojení s mozgom sa nedá odoprieť.

Zvyčajne ak sa zamyslíte nad účinkami masáže, napadne vás relax a pomoc od bolesti. No ako môžete vidieť, masáž toho prináša ďaleko viac ako ste si možno mysleli.

Ak rozmýšľate nad masážou určite si pozrite časté otázky a odpovede alebo naše služby.

Odoslať Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Loading Facebook Comments ...