Ajurvéda a ľudské zdravie

Ajurvéda je staroveká životná filozofia a medicína, ktorá pochádza z dnešnej Indie. Zahŕňa v sebe všetky aspekty ľudského bytia rovnako ako životné okolnosti. Ajurvéda v sebe spája napríklad fyzické funkcie tela, mentálnu kondíciu, diétu a stravu, životný štýl a návyky, atď.. Myslím si, že v dnešnej rýchlej a veľmi technickej spoločnosti, môžeme z tohto tradičného indického učenia čerpať veľmi vzácne poznatky pre náš každodenný život.

V Indii sa vraví, že ajurvédu založila skupina svätých a múdrych mužov. Títo muži boli z rôznych častí Indie, no rozhodli sa opustiť svoje dediny a študovať príčiny chorôb, ktoré sa vyskytovali v Himalájskom regióne. Po čase vznikla tzv.védska filozofia, ktorá sa zachováva pomocou svätého písma spísaného niekedy v rokoch 1700 až 1100 pred naším letopočtom. Toto písmo je rozdelené do 4 Véd a stále je v Indii považované za primárnu zdravotnú možnosť v medicíne.

Vnímanie ľudského zdravia

Na rozdiel od západnej medicíny, ajurvéda vníma ľudské telo, myseľ a ducha ako celok. Nezameriava sa na liečenie choroby, ale skôr na zabránenie tomu aby choroba vznikla. To pomocou metód, ktoré fungujú ako prevencia. Ajurvéda sa chorôb zbavuje pomocou zdravého životného štýlu.

Učenie a základy ajurvédy

Vesmír, ľudské bytosti a všetko čo nás obklopuje sa skladá z piatich veľkých prvkov, ktoré sa nazývajú mahabutas. Sú to oheň (Agni), voda (Jala), zem (Pithvi), vzduch (Vayu) a priestor (Aaskash). Tieto prvky existujú spoločne, no v rôznych pomeroch, a vytvárajú rovnováhu v každom z nás. Je to niečo podobné ako genetický kód človeka. Každý človek ma jedinečnú DNA, no pritom stavebné prvky DNA máme všetci rovnaké.

Podľa Ajurvédy existujú tri životné energie (doshas), ktoré formujú individualitu každého človeka kombinovaním spomínaných piatich elementov. Tieto energie sa nazývajú Vata, Pitta, Kapha a určujú správanie, temperament, možné choroby a dokonca aj fyzické aspekty každej osoby. Podľa ajurvédy, pokiaľ sú tieto energie v rovnováhe sme zdraví, pokiaľ sa vychýlia, vytvárajú sa choroby. Ak chceme zostať zdraví, ajurvéda odporúča dodržiavať dennú rutinu (dinacharya). Táto rutina sa skladá s prirodzených cyklov, ktoré vytvárajú rovnováhu. Niektoré sú veľmi jednoduché ako napríklad kontrolovaný počet hodín počas spánku, meditácie, dýchacie cvičenia, jóga a ďalšie. Takouto dennou rutinou podľa ajurvédy zabránime vzniku každej choroby.

Ajurvéda a masáž

Napríklad masáž je v Indii úplne bežná vec. Je praktizovaná v podstate od narodenia až po smrť, počas celého života jedinca. Indovia vedia, že pomocou masáže sa vytvára rovnováha medzi telom, mysľou a duchom. Vďaka tejto rovnováhe sme zdraví. V školách ajurvédy, ktoré sú po celej krajine, sa okrem iného vyučujú rôzne techniky masáží. Najznámejšie ajurvédske masážne techniky sú Abhyanga masáž, Indická masáž hlavy (Champi), Shirodara a bylinná masáž.

Určite sa budem venovať ajurvéde v mnohých ďalších článkoch, pretože je to téma, ktorá je rozsiahla a hlavne stojí za to.

Odoslať Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Loading Facebook Comments ...