Autohypnóza – návod (1.časť)

Určite ste už niekedy videli tie staré hororové filmy alebo televízne programy, v ktorých je hypnóza vykreslená ako strašidelný nástroj na ovládanie mysle. Alebo ste videli javiskové predstavenia, kde hypnotizér donúti svoje obete aby robili veci, ktoré by za normálnych okolností nikdy nespravili. Práve takéto filmy a predstavenia urobili z hypnózy akéhosi strašiaka. No a to je veľká škoda, pretože hypnóza je seriózny terapeutický nástroj, ktorý pomáha ľuďom prekonať psychické, emočné a dokonca aj niektoré  fyzické problémy.

O čom je teda hypnóza

Stav hypnózy sa dá asi najpresnejšie opísať ako stav veľmi sústredenej pozornosti so zvýšenou ovplyvniteľnosťou. Tu sa netreba báť, pretože vždy platí pravidlo, že subjekt musí súhlasiť, že sa nechá ovplyvniť. To znamená, že cez vaše rozhodnutie nikto neprejde. Ak by to bolo naopak bola by hypnóza nebezpečná zbraň v rukách podvodníkov, no pre poctivého terapeuta by to bolo úžasné. V praxi sa totiž stretávam s tým, že u niektorých pacientov sa hypnóza aplikuje veľmi ťažko a je potrebných viacero sedení, práve kvôli tomu, že majú určité vnútorné (podvedomé) bloky, ktoré najprv musíme nájsť a odstrániť.

V podstate môžeme hypnózu rozdeliť do dvoch skupín a to na Hypnoterapiu a Autohypnózu. Keď nejaká osoba, napríklad hypnoterapeut vyvolá stav hypnózy u inej osoby, tento stav sa nazýva hetero-hypnóza, no bežne sa používa hypnoterapia alebo len hypnóza. No ak si človek vyvolá hypnotický stav u seba, teda aplikuje seba-hypnózu, tento stav sa volá autohypnóza. A práve o tom ako správne robiť autohypnózu si teraz povieme trocha viac.

Technika pre autohypnózu

Teraz vám popíšem jednoduchú a veľmi efektívnu metódu, ktorou sa dokážete dostať do hypnózy. Táto technika sa nazýva Očná fixácia a je to jedna z najpoužívanejších a najúčinnejších techník pre seba-hypnózu. Zo začiatku ju budete používať aby vám pomohla uvoľniť sa. Je potrebné aby ste zo začiatku cvičili práve toto uvoľnenie a relaxáciu. No a potom k tomu pridáme sugescie a predstavivosť.

Začíname:

Úvodné inštrukcie. Nájdite si vhodné miesto na relax, kde vás nebude nikto rušiť. Vypnite si mobilný telefón, počítač, televízor, atď. Toto je čas iba pre vás a budete sa sústrediť iba na to, čo práve idete robiť.

1. Posaďte sa do pohodlného kresla

–          Neodporúčam pri autohypnóze ležať, pretože ako pri každom relaxačnom cvičení je veľká pravdepodobnosť, že keď si ľahnete tak počas techniky zaspíte. Posaďte sa s neprekríženými rukami a nohami. Vyhnite sa ťažkým jedlám aspoň 2 hodiny pred týmto cvičením. Oblečte si pohodlné oblečenie a odstráňte zo seba všetko čo by vás mohlo vyrušovať ako napríklad šperky, opasok, topánky, okuliare, atď..

2. Pozrite sa na strop a zhlboka sa nadýchnite

–          Bez nejakého veľkého namáhania krku a hlavy dozadu si vyberte hocijaký bod na strope a zamerajte sa naň. Popri tom ako pozorujete ten bod sa zhlboka nadýchnite, zadržte dych dokedy to pre vás bude pohodlné a vydýchnite. Po výdychu potichu opakujte sugesciu „Moje oči sú unavené a ťažké a chcem spať“. Celý tento proces opakujte niekoľko krát až pokým nepocítite, že sa vám viečka samovoľne zatvárajú. Ak nepocítite únavu nevadí, jednoducho oči jemne zatvorte. Je veľmi dôležité, keď vyslovujete sugesciu aby ste to tak aj skutočne, vážne mysleli. Vyslovujte ju potichu a jemne, no zároveň dôrazne a presvedčivo.

3. Nechajte svoje telo zrelaxovať

–          Dovoľte svojmu telu uvoľniť sa a len tak bezvládne sedieť ako keby ste boli handrová bábika. Potom potichu odpočítavajte od 5 do nuly. Povedzte si „každým číslom som viac a viac uvoľnený“. Zotrvajte v tomto stave uvoľnenia niekoľko minút a sústreďte sa na svoje dýchanie. Pozorujte ako sa s nádychom vaše telo napĺňa a s výdychom vyprázdňuje. Preciťujte ako sa vaše telo viac a viac uvoľňuje bez toho aby ste sa snažili. V skutočnosti, čím menej sa snažíte, tým viac sa uvoľníte.

4. Vráťte sa naspäť

–          Keď budete pripravení, začnite počítať od nuly do 5. Povedzte si, že sa stávate vedomí svojho okolia a keď napočítate do 5 otvoríte oči. Počítajte nahlas, rázne a energicky. Keď poviete číslo 5, otvorte oči, rozhliadnite sa po miestnosti a jemne sa ponaťahujte.

Opakujte túto techniku tri alebo štyri krát. Všimnete si, že za každým sa dostávate na hlbšiu úroveň relaxácie a ste viac a viac uvoľnení. Ak si budete myslieť, že nie ste uvoľnení tak ako by ste si predstavovali, nevadí. Niekedy to chce viac trénovania.

Ťažkosti pri autohynóze

Určite ste už niekedy v živote zažili situáciu, keď ste mali niekoho meno už na jazyku, ale nevedeli ste si naň spomenúť. A čím ste sa viac snažili, tým to bolo ťažšie. No a potom keď ste sa uvoľnili a „vykašlali sa na to“ tak sa vám z ničoho nič vyjasnilo. To isté platí aj pri autohypnóze. Keď sa priveľmi snažíme, tak si tým blokujeme žiadané výsledky. Je potrebné zvoľniť, nedávať si nerealistické ciele, prijať a tešiť sa z akéhokoľvek výsledku.

V ďalšej časti Autohypnóza – návod (2.časť) si povieme o sugesciách, predstavivosti a ako to spojiť s autohypnózou.

Odoslať Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Loading Facebook Comments ...