Autohypnóza – návod (2.časť)

V tomto článku si povieme niečo viac o post hypnotických sugesciách a ako využiť našu predstavivosť na dosiahnutie žiadaného výsledku. Základný postup ako sa uviesť do autohypnózy sme si rozobrali v prvej časti, ktorú si určite prečítajte: Autohypnóza – návod (1.časť).

Post-hypnotické sugescie a ich pravidlá

Ako už bolo spomenuté, stav hypnózy je stav zvýšenej ovplyvniteľnosti. Zadávanie určitých príkazov, zatiaľ čo ste v hypnotickom stave, vám umožní dosiahnuť vami žiadané akcie alebo reakcie, potom čo sa autohypnóza skončí. Takéto príkazy sa nazývajú post-hypnotické sugescie a sú nevyhnutné pre dosiahnutie čo najlepšieho výsledku. Nižšie sú uvedené pravidlá pre zadávanie takýchto príkazov.

 1. Povedzte to ako keby ste to tak skutočne mysleli
 • Toto tvrdenie trocha opravím. V skutočnosti musíte samých seba presvedčiť o tom, že to myslíte vážne a že to skutočne chcete. Predstavte si že by si herec na javisku iba tak mrmlal svoj text. Nebolo by to moc dobré predstavenie. V tomto prípade ste vy herec aj publikum. Upokojte sa, buďte pozitívni a sebavedomí.
 1. Sugescie musia byť formulované pozitívne a v prítomnom čase
 • Je dokázané, že väčšina ľudí lepšie reaguje na pozitívne sugescie než na tie negatívne. Niektorí vedci tvrdia, že je to spôsobené z dôvodu, že náš mozog nevie rozoznávať medzi záporom a kladným tvrdením. To znamená, že ak zadáme príkaz: “Nie som tučná” mozog zachytí z väčšej podstaty to, že som tučná. Lepšia sugescia je: “ Cítim sa štíhla”. Je teda dobré vyhnúť sa tvrdeniam o tom čo nechcem, ale radšej zadávať sugescie o tom čo chcem dosiahnuť ako keby to už bolo alebo sa to práve dialo. Teda v prítomnom čase je to najúčinnejšie. V určitých prípadoch môžete použiť čas minulý, no tieto techniky sú pre pokročilejších.
 1.  Vaše sugescie by mali byť reálne a špecifické
 • Vaše príkazy budú ďaleko  viac efektívnejšie ak budú konkrétne a čo najviac sa budú približovať realite. Napríklad ak si želáte zlepšiť svoj plavecký výkon, bolo by nereálne zadávať si sugesciu “som svetový šampión v plávaní”, ibaže by ste boli vo svetovej špičke. No ak nie ste, opýtajte sa čo presne by ste chceli na svojom plávaní zlepšiť. Takže ak chcete zlepšiť svojho motýlika, mali by ste sugesciu “ušiť na mieru” na tento konkrétny aspekt vášho plávania.
 • Vytvárajte svoje sugescie na zmeny, ktoré chcete vidieť než na veci, ktoré nemáte pod kontrolou ako sú iní ľudia alebo udalosti.
 • Nedávajte si príkazy na dve alebo viac vecí súčasne. Napríklad: “Som plný optimizmu, chudnem a prestal som fajčiť” to asi moc dobre fungovať nebude. Namiesto toho pracujte iba na jednom cieli, opakujte to a až keď uvidíte výsledky posuňte sa k ďalším.
 1. Opakovanie sugescií
 • Ľudia z marketingu dobre vedia prečo opakujú reklamy neustále dokola. Toto je najdôležitejšie pravidlo, ktoré si musíte zapamätať pokiaľ používate autohypnózu. Sugescie, ktoré si zadávate je potrebné viac krát opakovať. Taktiež samotnú seba hypnózu väčšinou nestačí urobiť iba raz. Opakujte to až pokiaľ nebudete mať výsledok.

Predstavivosť v hypnóze

Zatiaľ čo si zadávate sugesciu, predstavujte si situáciu, akciu alebo preciťujte pocit po ktorom túžite. Rovnako ako predstavovanie si požadovaného výsledku môžete využiť tiež svoj hmat, sluch a čuch. Môžete tiež vytvárať úplne nové predstavy alebo použiť svoje spomienky. Ľudia majú niekedy také silné predstavy, ako keby sledovali film. Avšak pozitívny prístup a presvedčenie, že ste v stave po akom túžite je dôležitejšie ako predstavivosť.

Teraz si ukážeme aká efektívna môže byť sugescia spojená s predstavou. Môžete si to vyskúšať sami, pokiaľ nemáte averziu k citrónom.

Postup:

 • Posaďte sa do pohodlného kresla a zatvorte oči
 • Predstavte si obyčajný, žltý citrón
 • Predstavte si ako tento citrón krájate napoly
 • Vidíte ako šťava z citrónu vyteká
 • Zdvihnite jednu polovičku citrónu, priložte si ho k ústam a poriadne sa do neho zahryznite

Aj keď vaša predstava citrónu nebola dokonalá a jasná, pravdepodobne ste na tvári pocítili úškrn ako keby ste do citrónu skutočne zahryzli. Možno sa vám do úst nahrnuli sliny alebo ste cítili iné prejavy. Toto je ideálny príklad aby ste sa presvedčili, že sugescie ktoré si zadávate skutočne účinkujú. Záleží už len na tom aký veľký problém máte, no ak dodržíte pravidlá budete úspešní.

Odoslať Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Loading Facebook Comments ...