Indická masáž hlavy – Champi

Champi je unikátna masáž, ktorá pochádza z Indie, kde sa praktizuje už viac ako 5000 rokov. Jedná sa o masáž zameranú na hornú časť chrbta a paží, ramien, hlavy, krku a tváre. Champi sa vykonáva zatiaľ čo pohodlne a vzpriamene sedíte v kresle. Zameranie tejto masáže na časti tela, kde sa často udržiavajú fyzické prejavy stresu, je jedným z dôvodov prečo sa stala Champi masáž hlavy taká populárna.

V Indii túto masáž tradične praktizujú indické ženy a to v prvom rade pre jej účinky na zdravie. No táto tradícia má aj praktické zameranie. V Indii je totiž veľmi horúce podnebie. Práve preto sa pri tejto masáži používajú rôzne oleje, ktoré udržiavajú vlasy žiarivé a v dobrej kondícii. Rôzne oleje sa používajú v rôznych obdobiach. Všetko záleží na dostupnosti, cene a období. Napríklad v južnej Indii je veľká hojnosť kokosových paliem, takže najpoužívanejší, po celý rok, je práve kokosový olej. Naopak na severe je naopak dostatok horčicových plantáží, to znamená že olej z nich sa používa najčastejšie.

Indická masáž hlavy sa odovzdáva z generácie na generáciu. Členovia rodiny prijímajú a dávajú masáž hlavy veľmi často. Napríklad bábätko, ktoré sa narodí indickej žene dostáva masáž hlavy každý deň. Dieťa vo veku 3 až 6 rokov, dostáva masáž hlavy raz alebo dva krát do týždňa. Matka masíruje svoje deti dokonca aj keď vyrastú a sú dospelé. No a napríklad žena, ktorá je tehotná, dostáva masáž každý deň až pokiaľ sa dieťa nenarodí. V Indii sú deti, ktoré dosiahli vek 6 rokov, učené ako prijímať a ako robiť masáž hlavy.

Vedeli ste, že v Indii pred tým ako sa dvaja ľudia zosobášia, doprajú si obaja rôzne masáže. Pri tom sa používajú rôzne druhy olejov, ktoré udržujú vlasy a pokožku zdravú. A taktiež pomáhajú zrelaxovať pred nastávajúcou ceremóniou.

Ak navštívite Indiu, masáž hlavy nájdete v ponuke asi v každom výletnom rezorte. No skúste navštíviť v Indii aj holičstvo, masáž hlavy je tam súčasť služieb.

Indická masáž hlavy Champi vychádza z Ajurvédy

V Indii sa masáž hlavy nazýva Shiro Abhyanga masáž alebo tiež Champi a je jednou z mnohých liečebných metód, ktoré vyplývajú z Ajurvédy. Pre bližšie vysvetlenie Shiro znamená „hlava“ a Abhyanga zasa „masáž“, no a Champi je skratka pre „trenie“ alebo „tlak“.

Túto masáž hlavy vymysleli indické ženy ako súčasť ich dennej rutiny a starostlivosti o svoju pleť a vlasy. No a pretože je táto technika taká účinná, netrvalo dlho a rozšírila sa aj za hranice Indie.

Čo je Ajurvéda?

Ajurvéda je celkový holistický systém liečenia, ktorý zahŕňa myseľ, telo a dušu. Táto filozofia sa prekladá aj ako „veda života“ a snaží sa obnoviť rovnováhu a vnútornú harmóniu  mysle, tela a duše, vďaka čomu sa zlepší celkové zdravie.

Okrem úžasných účinkov champi masáže na vlasy a pleť je taktiež veľmi vhodná ako prevencia pre zdravých ľudí. Champi masáž totiž udržiava potrebnú rovnováhu a balans. Možno vyzerá táto masáž až veľmi jednoducho, no berte do úvahy filozofiu, z ktorej vychádza. Takže hoci sa jedná o masáž hlavy a prípadne ramien, jej účinky sú oveľa hlbšie a ovplyvňujú celé telo a vnútorné orgány.

Odoslať Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Loading Facebook Comments ...