Tibetské spievajúce misy

Tieto veľmi staré nástroje sa najčastejšie používajú ako prevencia proti chorobám, no taktiež majú liečebné, relaxačné a meditačné účinky. Doslova pomáhajú vytvárať vibrácie, ktoré pomáhajú a liečia celý organizmus. Terapia spievajúcimi tibetskými misami je úžasný spôsob ako pomocou zvuku a vibrácií dosiahnuť konkrétne výsledky a to aj bez použitia fyzickej terapie.

Odkiaľ pochádzajú spievajúce misy

Spievajúce misy vznikli niekedy pred 2400 rokmi v období Budhu v Indii. Odtiaľ sa dostali do Tibetu, kde bola táto technika liečenia dopracovaná mníchmi. V Tibete sa spievajúce misy často používajú v kláštoroch počas meditácie za účelom získania rovnováhy medzi telom, mysľou a duchom. Liečba spievajúcimi misami nie je, bohužiaľ, začlenená do modernej medicíny v Tibete. Pravdepodobne ju v originálnej podobe objavíte iba v kláštoroch v Himalájach.

Dalo by sa povedať, že liečenie tibetskými spievajúcimi misami je akási forma zvukovej masáže alebo zvukovej terapie. Ľudské telo je totiž tvorené z väčšej časti tekutinou a z toho vyplýva, že šírenie zvuku je v takomto prostredí veľmi dobré. Zvuk, ako každý typ vlny, môže absorbovať, ohýbať, lámať, odrážať alebo vytvárať rôzne účinky na náš organizmus. Každá tibetská spievajúca misa vydáva určitý zvuk, ktorý má určitú frekvenciu. Táto frekvencia, teda počet kmitov za sekundu, sa vytvára na základe tvaru, priemeru a hustoty kovu samotnej misy.

Čo sú vlastne spievajúce misy?

Misky fungujú ako energetický zosilňovač, ktorý stabilizuje energetické centrá (čakry) a harmonizuje s nimi za účelom dosiahnutia optimálneho vibračného tónu. Jednoducho povedané, spievajúce misky vám pomôžu nastaviť harmóniu medzi telom, mysľou a dušou. Terapiu spievajúcimi misami je možné kombinovať s rôznymi inými masážami a terapiami, ako napríklad jóga, reiki, meditácia, atď..

Samotná podstata a trvanie terapie spievajúcimi miskami môže byť ovplyvnená niekoľkými faktormi. Napríklad skúsenosťami a vedomosťami terapeuta, liečebnou filozofiou, ktorá sprevádza sedenie (Tibetská medicína, Ajurvéda, …), účelom sedenia (relaxačný, preventívny, liečebný, …), či je táto terapia spojená s inými technikami alebo nie je, atď.. Väčšinou sa obvyklé sedenie pohybuje medzi 30 až 50 minútami.

Terapia tibetskými spievajúcimi misami má vysoko relaxačný, energetizujúci a stabilizačný účinok. Často sa stáva, že pacient počas sedenia zaspí, čo je dobré znamenie hlbokého uvoľnenia. No niekedy je potrebné aby bol pacient pri vedomí a bol schopný povedať terapeutovi aké pocity v ňom vyvolávajú vibrácie, ktoré do neho prenikajú. Pri liečbe môže byť takáto spolupráca veľmi užitočná.

 Pozrite si video ako vyzerá terapia tibetskými spievajúcimi miskami:

1 Comment

  1. O tomto som uz kedysi citala a velmi ma to oslovilo. Dufam ze.niekedy.vyskusam 🙂

Odoslať Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Loading Facebook Comments ...